1. Șeful OMS va reduce costurile și va reseta prioritățile după ieșirea SUA, arată un document
Organizația Mondială a Sănătății va reduce costurile și va revizui programele de sănătate pe care să le prioritizeze după ce președintele Donald Trump a anunțat că retrage SUA din OMS, a declarat șeful agenției într-un memoriu intern văzut de Reuters.
Trump a făcut acest pas luni, în prima zi a celui de-al doilea mandat al său, acuzând agenția de sănătate a ONU de gestionarea defectuoasă a pandemiei COVID-19 și a altor crize sanitare internaționale.
2. Agențiile de sănătate din SUA își anulează întâlnirile externe și călătoriile după directivele administrației Trump
Agențiile de sănătate americane, inclusiv CDC, au anulat săptămâna aceasta întâlnirile cu grupuri externe, au pus pe pauză unele publicații de sănătate publică și le-au spus angajaților să înghețe călătoriile după directivele Departamentului de Sănătate și Servicii Umane, au declarat două surse familiare cu situația.
Una dintre surse a declarat că miercuri a fost anulată o convorbire stat/federal programată pentru joi, la care au participat state afectate de gripa aviară H5N1 la bovinele de lapte și la alte animale. De asemenea, a fost amânată o sesiune de formare pentru practicienii din domeniul sănătății publice, a declarat sursa.
3. Orașele din Asia de Sud-Est, printre cele mai poluate din lume, conform unui clasament
Orașele din Asia de Sud-Est s-au numărat vineri printre cele mai poluate cinci din lume, potrivit organizației de monitorizare a aerului IQAir, Ho Chi Minh City fiind al doilea cel mai poluat oraș, urmat de Phnom Penh și Bangkok pe locurile patru și, respectiv, cinci.
În capitala thailandeză, un smog gros a fost văzut acoperind linia de orizont a orașului. Lucrătorii, în special cei care își petrec cea mai mare parte a timpului în aer liber, au avut de suferit.
4. Opozanții candidaturii lui Kennedy pentru postul de conducere în domeniul sănătății îndeamnă senatorii să îl respingă
Peste 80 de organizații au planificat să își exprime vineri opoziția față de nominalizarea lui Robert F. Kennedy Jr. pentru a conduce cea mai importantă agenție americană de sănătate, înainte de audierea de confirmare din Senat de săptămâna viitoare, unde scepticismul său cu privire la vaccinuri va fi analizat.
Grupul de consumatori Public Citizen și grupul de susținere a acoperirii medicale Protect Our Care au co-scris o scrisoare pe care intenționează să o trimită vineri tuturor celor 100 de senatori, îndemnându-i să își anunțe opoziția față de Kennedy. Ei au recrutat alte 85 de grupuri neguvernamentale care să se alăture scrisorii, inclusiv Union of Concerned Scientists, NAACP și National Organization for Women.
5. SUA vor părăsi Organizația Mondială a Sănătății la 22 ianuarie 2026, afirmă ONU
Statele Unite vor părăsi Organizația Mondială a Sănătății la 22 ianuarie 2026, a anunțat joi Organizația Națiunilor Unite, după ce au fost notificate oficial de decizia președintelui Donald Trump, care a acuzat agenția de gestionarea defectuoasă a pandemiei și a altor crize sanitare internaționale.
Trump a anunțat mișcarea luni, la câteva ore după ce a depus jurământul pentru un al doilea mandat de patru ani. OMS a declarat marți că regretă mutarea din partea celei mai importante țări donatoare, potrivit Reuters.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News
Te-a ajutat acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCMedical și pagina de Instagram DCMedical Doza de Sănătate și accesează mai mult conținut util pentru sănătatea ta, prevenția și tratarea bolilor, măsuri de prim ajutor și sfaturi utile de la medici și pacienți.