Urmărește dezbaterea live

Sistemul de sănătate, în pericol. Carmen Orban: 5 milioane de persoane contribuie la acest fond, dar beneficiază 19 milioane

Monika Baciu |
Data actualizării: | Data publicării:
EXCLUSIV
sistemul de sanatate - FOTO: Freepik@davidpinta9122
sistemul de sanatate - FOTO: Freepik@davidpinta9122

Îmbătrânirea populației și creșterea numărului de pacienți impun o reformă urgentă. Cu o generație de decreței pe cale de pensionare și un fond de asigurări de sănătate ineficient, România riscă să ajungă la un punct de colaps dacă nu se găsesc rapid soluții de finanțare sustenabilă, inclusiv prin asigurări complementare și regândirea contribuțiilor.

Carmen Orban, membru al Comisiei pentru Sănătate din Senatul României, a subliniat că îmbătrânirea populației, descoperirea de medicamente mai eficiente și tehnologii avansate, precum și creșterea numărului de pacienți beneficiază de asistență medicală, impun soluții urgente pentru creșterea fondurilor în domeniu.

"Lucrul clar este că îmbătrânirea populației și descoperirea de medicamente mai eficiente și tehnologii avansate și costisitoare, precum și creșterea numărului de pacienți care beneficiază de asistență medicală ne obligă să găsim soluții pentru o creștere continuă a fondurilor din sănătate și pentru o gestionare cât mai eficientă a celor care nu există sau să găsim și să atragem fonduri din surse externe.

Este foarte important să avem curajul să punem pe masa de lucru și să tranșăm situații care vin din trecut și pentru care nu știu dacă mai putem să amânăm. Ar trebui să devină o prioritate absolută.

Ar trebui să ținem cont și de faptul că generația de decreței care duce pe umărul ei atât sistemul de sănătate și cel educațional, se pregătește cu pași repezi către pensie și generația de decreței este o generație dublu numeric față de generațiile următoare.

Ca atare, ar trebui să tragem un semnal de alarmă și să devină o prioritate găsirea unor soluții cât mai urgente", a explicat Carmen Orban, Membru Comisia pentru sănătate, Senatul României, în cadrul dezbaterii ”HEALTH FORUM: Marile provocări din Sănătate în 2025”.

Dezechilibre în sistemul de sănătate

Carmen Orban a subliniat că sistemul de sănătate nu poate fi sustenabil în forma actuală, având în vedere că doar 5 milioane de persoane contribuie la Fondul Unic de Asigurări de Sănătate, iar în schimb, se acordă aproximativ 19 milioane de servicii medicale

"Pentru un sistem de sănătate sustenabil trebuie să regândim și contributivitatea la fondul unic de asigurări de sănătate pentru că, în prezent, există circa 5 milioane de persoane care contribuie la acest fond și beneficiază în jur de 19 milioane de servicii medicale.

Toată lumea este de acord că nu are cum să fie sustenabil un astfel de sistem și să existe acele categorii exceptate. Este un dezechilibru care se simte foarte mult în serviciile oferite în ambulatoriile de specialitate, dar și în cabinetele medicilor de familie.

Ca soluție pentru identificare de  noi resurse pentru o finanțare corectă a sistemului medical poate să o reprezinte și introducerea asigurărilor complementare de sănătate care să le ofere pacienților șansa de a beneficia de servicii medicale de care au nevoie, dar și de a putea accesa terapii noi, inovative.

Aceste asigurări complementare pot să aducă bani în sistem și pot să aducă un alt tip de abordare în ceea ce privește asistența medicală. Se poate crea un pachet de servicii în spitalele publice care să fie acordat după programul de lucru și se pot crea mecanismele prin care să ai libertatea de a alege medicul curant contra-cost.

Este un concep care funcționează în multe din sistemele sanitare europene. Serviciile medicale costă și nu sunt ieftine", a explicat Carmen ORBAN, Membru Comisia pentru sănătate, Senatul României, în cadrul dezbaterii ”HEALTH FORUM: Marile provocări din Sănătate în 2025”.

Vezi mai multe în VIDEO:

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News

Te-a ajutat acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCMedical și pagina de Instagram DCMedical Doza de Sănătate și accesează mai mult conținut util pentru sănătatea ta, prevenția și tratarea bolilor, măsuri de prim ajutor și sfaturi utile de la medici și pacienți.


Articole Recomandate
Crossuri externe
Descarcă aplicația DCMedical
Get it on App Store Get it on Google Play
Ultimele știri publicate
Cele mai citite știri
Patologii

Politica de confidențialitate | Politica Cookies | | Copyright 2025 S.C. PRESS MEDIA ELECTRONIC S.R.L. - Toate drepturile rezervate.
cloudnxt2
NoMy - smt4.5.3
pixel