Vezi și: Colesterolul ridicat și riscurile bolii arteriale periferice. Semnele care nu trebuie ignorate
În fiecare an, milioane de oameni se bazează pe vaccinul antigripal pentru a se proteja de o boală care poate pune vieți în pericol. Însă, în ciuda așteptărilor, vaccinul nu reușește să ofere întotdeauna protecția promisă. An de an, protecția post-vaccinală scade sub 50%, iar persoanele vaccinate se îmbolnăvesc, iar încrederea în vaccinare scade vertiginos. O criză de eficiență care pune în pericol sănătatea publică și încrederea celor care au nevoie de protecție.
Vaccinarea antigripală reprezintă una dintre cele mai importante măsuri de prevenire a răspândirii virusului gripal, însă, în ciuda importanței sale, acoperirea vaccinală rămâne destul de modestă, iar protecția oferită de vaccin nu este întotdeauna suficientă.
Protecția post-vaccinală insuficientă în anumite perioade
Potrivit prof. dr. Emilian Damian Popovici, vicepreședintele Societății Române de Epidemiologie, unul dintre principalele obstacole în lupta împotriva gripei este eficiența vaccinurilor.
"La virusul gripal, din păcate, acoperirea vaccinală a fost destul de modestă și aici ar trebui să fie o atenție sporită și din partea producătorilor care să reușească să obțină vaccinuri care să genereze o protecție post-vaccinală mai bună. În sensul că noi când vorbim de vaccinul gripal ne gândim la o protecție post-vaccinală de 70%.
Asta ar fi de dorit. Din păcate sunt ani în care protecția aceasta scade chiar sub 50% și în momentul acela ne confruntăm cu acea situație în care persoanele sunt vaccinate și care fac și boala și asta scade încrederea în vaccinare.
Treaba asta nu este o problemă care să fi apărut doar anul acesta", a explicat prof. dr. Emilian Damian Popovici, vicepreședintele Societății Române de Epidemiologie, în exclusivitate la Academia de Sănătate de la DC Medical și DC News.
Vezi și: Simptomele banale care pot indica prezența cancerului. Apar la persoanele de peste 50 de ani
Eficiența vaccinului antigripal, oscilantă. Prof. dr. Emilian Popovici: Acoperire destul de modestă - FOTO: Freepik
Importanța îmbunătățirii calității vaccinurilor gripale
Problema nu este una recentă, așa cum subliniază specialistul. Acesta a subliniat necesitatea îmbunătățirii calității vaccinurilor și a cerut marilor producători să investească mai mult în obținerea unor vaccinuri cu o protecție post-vaccinală mult mai eficientă.
"A apărut și în ani trecuți. Mi-aduc aminte că am participat la un congres de gripă în Spania și acolo directorul Agenției Europene a Medicamentului atrăgea atenția marilor producătorilor de vaccinuri gripale.
Atunci a fost o protecție post-vaccinală de 20% la cel vaccin antigripal din acel an și le-a tras atenția ca să fie mai performanți în calitatea vaccinului și să reușească să obțină vaccinuri care să oferă o protecție post-vaccinală mai bună", a explicat prof. dr. Emilian Damian Popovici, vicepreședintele Societății Române de Epidemiologie, în exclusivitate la Academia de Sănătate de la DC Medical și DC News.
Vezi mai multe în VIDEO:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News
Te-a ajutat acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCMedical și pagina de Instagram DCMedical Doza de Sănătate și accesează mai mult conținut util pentru sănătatea ta, prevenția și tratarea bolilor, măsuri de prim ajutor și sfaturi utile de la medici și pacienți.